Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 45,74 ha. Zalicza się do nich:

  • Sowie Bagno – znajduje się w gminie i leśnictwie Małomice i jest to teren podmokły z oczkami wodnymi. Porośnięty jest krzewami i drzewami, takich gatunków jak: dąb, grab, lipa, topola i wierzba. Na terenach występuje także wełnianka pochwowata i wąskolistna oraz rosiczka okrągłolistna.
  • Żurawie Bagno – usytuowane jest w gminie Małomice, w leśnictwie Śliwnik. Jest to bagno z utrzymującą się wodą, będące środowiskiem roślin terenów podmokłych, miejscem łęgów i bytowania ptactwa oraz łowiskiem bielika.
  • Łabędzie Stawy – zlokalizowane są w gminie Małomice i leśnictwie Śliwnik. Obejmują otwartą przestrzeń w zwartym kompleksie leśnym, z roślinnością wysoką wód stojących. Jest to miejsce łęgów i bytowania żurawia, łabędzia niemego i innego ptactwa wodnego, a jednocześnie łowiskiem bielika. 

   Wczesną wiosną użytek ekologiczny Łabędzie Stawy wygląda jak śródleśne jezioro. Fot. Jerzy Wilanowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna wizyta

Jesienna wizyta

Pomimo jesiennej pogody, praca w lesie trwa. Uczniowie klas Ia i IId Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie mieli okazję poznać nieco pracę leśnika.

Pierwszym punktem programu była wizyta u najstarszego drzewa na terenie Nadleśnictwa – Dęba Chrobrego rosnącego w Piotrowicach. Tam uczniowie mogli usłyszeć historię tego sędziwego pomnika przyrody.

Następnie z Piotrowic udaliśmy się na Szkółkę Leśną w Krzywczycach. Podczas spaceru Ia i IId dowiedziała się skąd się biorą młode drzewka w lesie i jaka jest w tym rola leśnika.

Jakie to drzewo ? Niełatwo zgadnąć.

Po wizycie na szkółce, poszliśmy z młodzieżą na tegoroczną uprawę, aby pokazać różnice między szkółką a lasem.

Po nauce, czas na przyjemności –  pieczona kiełbaska smakowała każdemu.