Walory turystyczne

Rezerwaty, stanowiące ostoję dla wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt, ponad 750-letni pomnik przyrody, będący najstarszym drzewem w Polsce czy liczne formy ochrony przyrody, które zadziwią każdego entuzjastę natury – to tylko niektóre z walorów przyrodniczych przemawiających za odwiedzeniem terenów należących do Nadleśnictwa Szprotawa.

Wirtualne wycieczki i prezentacje

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami, przygotowanymi w trzech wersjach językowych – polskim, niemieckim i angielskim przedstawiającymi informacje turystyczne i przyrodnicze na temat Nadleśnictwa Szprotawa.

Program "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Szprotawa wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja ratunkowa

Akcja ratunkowa

W konsekwencji długotrwałej suszy, która spowodowała obniżenie poziomu wody w zbiorniku położonym przy „Pętli Bobrowickiej”, a tym samym zagroziła setkom ryb, odwiedzający 15 sierpnia br. okolicę stawów Szymon Jóźwiak-mieszkaniec Szprotawy, zainicjował „akcję ratunkową”.

Niejako "równolegle", w środę 15 sierpnia br., przyrodnik z Przemkowa poinformował pracownika Nadleśnictwa Szprotawa o zaistniałej sytuacji, w wyniku czego dyżurujący pracownik jednostki Lasów Państwowych dokonał monitoringu sprawy. Nieocenioną pomoc okazała grupa ze Straży Wędkarskiej. W wyniku czynnego zaangażowania ochotników odłowiono część ryb, które zostały przewiezione do zalewu na Bobrze.

W dniu dzisiejszym (16 sierpnia br.) „akcja ratunkowa” jest nadal kontynuowana. Od rana, na terenie szprotawskich zbiorników wodnych naprzemiennie pracowali szprotawscy leśnicy wspólnie z zespołem ze Straży Wędkarskiej.

Około południa prace zostały przerwane w związku z wyłowieniem niewybuchu pocisku artyleryjskiego. Powiadomiono policję, w celu zabezpieczenia terenu do momentu przybycia saperów.

Dzięki zaangażowaniu społecznemu, szybkiej interwencji leśników oraz ochotników ze Straży Wędkarskiej, w niespełna 20 godzin od momentu rozpoczęcia „akcji ratunkowej” przez obywateli, udało się uratować większość ryb. Te, które zostały odłowione przez pracowników Nadleśnictwa zostaną wypuszczone do oczek leśnych, w których stale utrzymuje się woda.

Serdeczne podziękowania kierujemy do mieszkańca Szprotawy, który rozpoczął „akcję ratunkową” i rozpowszechnił informację zdobywając „ochotników” do pomocy w odławianiu ryb. Tego typu działania wymagają poświęcenia i są godne uznania!

Z leśnym pozdrowieniem,

Darz Bór!