Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie

26 maja 2017 roku z okazji 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie mali i duzi bawili się na Leśnym Dniu Dziecka organizowanym przez Nadleśnictwo Szprotawa.

Miło było widzieć zadowolone z otrzymanych nagród dziecięce buzie z których część została fantazyjnie pomalowana przez leśników w kąciku plastycznym.

Uśmiech oraz słowa podziękowania młodszych i starszych przyrodników w stronę pracowników Nadleśnictwa oznaczać mogły tylko jedno - zabawa na Leśnym Dniu Dziecka była przednia!

Pracownicy naszego Nadleśnictwa prowadzili rozmaite gry, rozwijające ciało i umysł, m.in. Leśne Koło Fortuny w którym każdy mógł wykazać się znajomością przyrodniczej wiedzy. Myśliwi z zamiłowania a nasi pracownicy przekazywali wiedzę w jaki sposób prawidłowo rozpoznawać tropy zwierząt.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tekst: Henryk Hajdul
Zdjęcia: Małgorzata Mrozewska