Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Załoga Nadleśnictwa Szprotawa uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w szkole Podstawowej w Wiechlicach. Podczas inauguracji roku szkolnego symbolicznie upamiętniono wybuch II Wojny Światowej.

Leśnicy podczas ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Wiechlicach  mieliśmy okazję uczestniczyć w inauguracji oraz symbolicznie zamknąć „Przerwany Marsz” do szkoły z 1 września 1939 roku.



Leśnicy wspólnie z Panią Dyrektor Ewą Dudek podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020
Fot. K.Zdebelak


Leśnicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020
Fot. K.Zdebelak

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni

Niestety w szkole Podstawowej w Wiechlicach nie było osób z pokolenia „Dzieci Wojny”. Szkoła Podstawowa w Wiechlicach oraz zaproszeni goście minutą ciszy upamiętnili wydarzenia z 1 września 1939r. 

Zintegrowana przestrzeń dla #pamięci!

Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2019, w Szkole Podstawowej w Wiechlicach wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców i opiekunów z naszego nadleśnictwa symbolicznie upamiętniliśmy pokolenie „Dzieci Wojny” minutą ciszy.