Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenie Lasów Państwowych, według stanu na 2017 r., znajdowało się 10 294, z czego 8,8 tys. stanowiły drzewa, a niemal 1500 grupy drzew. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze jest ich 446.

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa znajdują się 23 pomniki przyrody. Są to głównie pojedyncze drzewa lub ich grupy, a także jeden głaz narzutowy.

Najbardziej okazałym pomnikiem przyrody jest Dąb Chrobry, którego objęto ochroną już w 1966 roku. Był to najstarszy przedstawiciel tego gatunku w całej Polsce, a jego wiek szacowano na około 750 lat. Drzewo znajduje się nieopodal rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska, w okolicy Piotrowic. Niestety, 18 listopada 2014 r. Chrobry został podpalony przez nieustalonego sprawcę. Choć pożar był dotkliwy i trudny do ugaszenia, drzewo go przeżyło. Finalnie drzewo obumarło. Warto dodać, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały w 2004 r. poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone w całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.


Dąb Chrobry w 2020 r., oddz. 110m, l-ctwo Szprotawka (fot. T. Figarski)

Ciekawostki na temat dębu "Chrobry"


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Załoga Nadleśnictwa Szprotawa uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w szkole Podstawowej w Wiechlicach. Podczas inauguracji roku szkolnego symbolicznie upamiętniono wybuch II Wojny Światowej.

Leśnicy podczas ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Wiechlicach  mieliśmy okazję uczestniczyć w inauguracji oraz symbolicznie zamknąć „Przerwany Marsz” do szkoły z 1 września 1939 roku.



Leśnicy wspólnie z Panią Dyrektor Ewą Dudek podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020
Fot. K.Zdebelak


Leśnicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020
Fot. K.Zdebelak

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni

Niestety w szkole Podstawowej w Wiechlicach nie było osób z pokolenia „Dzieci Wojny”. Szkoła Podstawowa w Wiechlicach oraz zaproszeni goście minutą ciszy upamiętnili wydarzenia z 1 września 1939r. 

Zintegrowana przestrzeń dla #pamięci!

Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2019, w Szkole Podstawowej w Wiechlicach wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców i opiekunów z naszego nadleśnictwa symbolicznie upamiętniliśmy pokolenie „Dzieci Wojny” minutą ciszy.