Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nadleśnictwo Szprotawa leży na terenie V Śląskiej Krainy przyrodniczo – leśnej, w regionie klimatycznym Krainy Wielkich Dolin.  Dzieli się na dwa obręby leśne oraz 11 leśnictw. Posiada również własną szkółkę leśną, a także Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

 

Obręb leśny Małomice obejmuje leśnictwa: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice, zaś obręb Szprotawa leśnictwa: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik i Leszno Górne.

W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się trzy miasta: Szprotawa, Małomice i Nowe Miasteczko. Obręb Szprotawa jako część Borów Dolnośląskich składa się głównie z dwóch dużych kompleksów leśnych (powyżej 2000 ha), natomiast obręb Małomice - z ponad 300.

O wyjątkowo dużym jego rozdrobnieniu świadczy występowanie aż 106 kompleksów do 1 ha i 114 kompleksów od 1,01 ha do 5,00 ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Annabrzeskie Wąwozy" oraz „Buczyna Szprotawska", a w mieście Szprotawa -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy Park Słowiański


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wakacje!

Wakacje!

Tuż przed końcem roku szkolnego dzieci z dwóch klas 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze Szprotawy odwiedziły naszego starego przyjaciela – Dąb Chrobry. Było to ostatnie spotkanie tej grupy z cyklu Cztery Pory Roku w lesie.

Dzieciaki zostały zapoznane z historią tego dostojnego pomnika. Omówiliśmy też cykliczność pracy w lesie w różnych porach roku. Na przykładzie ściętego drzewa dzieci dowiedziały się, jak obliczyć wiek drzewa i od czego zależy jak duże drzewo wyrośnie.

Następnie maluchy wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Szprotawa. Przy znajdującym się nieopodal mrowisku przeprowadziliśmy lekcję na temat życia i zwyczajów mrówek rudnic.

Dzieci miały okazję obejrzeć forwarder – maszynę służącą do zrywki – wywożenia ściętego drewna z lasu do dróg wywozowych.

Było też tradycyjne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem rozpalonym z zachowaniem zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem – wiosną i latem trzeba zwracać na to szczególną uwagę.

Wszystkie zajęcia prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Szprotawa są bezpłatne.

Zapraszamy do naszych lasów!

Tekst: Anita Ciasnocha

Zdjęcia: Beata Gancarczyk