Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nadleśnictwo Szprotawa leży na terenie V Śląskiej Krainy przyrodniczo – leśnej, w regionie klimatycznym Krainy Wielkich Dolin.  Dzieli się na dwa obręby leśne oraz 11 leśnictw. Posiada również własną szkółkę leśną, a także Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

 

Obręb leśny Małomice obejmuje leśnictwa: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice, zaś obręb Szprotawa leśnictwa: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik i Leszno Górne.

W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się trzy miasta: Szprotawa, Małomice i Nowe Miasteczko. Obręb Szprotawa jako część Borów Dolnośląskich składa się głównie z dwóch dużych kompleksów leśnych (powyżej 2000 ha), natomiast obręb Małomice - z ponad 300.

O wyjątkowo dużym jego rozdrobnieniu świadczy występowanie aż 106 kompleksów do 1 ha i 114 kompleksów od 1,01 ha do 5,00 ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Annabrzeskie Wąwozy" oraz „Buczyna Szprotawska", a w mieście Szprotawa -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy Park Słowiański


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna wizyta

Jesienna wizyta

Pomimo jesiennej pogody, praca w lesie trwa. Uczniowie klas Ia i IId Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie mieli okazję poznać nieco pracę leśnika.

Pierwszym punktem programu była wizyta u najstarszego drzewa na terenie Nadleśnictwa – Dęba Chrobrego rosnącego w Piotrowicach. Tam uczniowie mogli usłyszeć historię tego sędziwego pomnika przyrody.

Następnie z Piotrowic udaliśmy się na Szkółkę Leśną w Krzywczycach. Podczas spaceru Ia i IId dowiedziała się skąd się biorą młode drzewka w lesie i jaka jest w tym rola leśnika.

Jakie to drzewo ? Niełatwo zgadnąć.

Po wizycie na szkółce, poszliśmy z młodzieżą na tegoroczną uprawę, aby pokazać różnice między szkółką a lasem.

Po nauce, czas na przyjemności –  pieczona kiełbaska smakowała każdemu.