Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nadleśnictwo Szprotawa leży na terenie V Śląskiej Krainy przyrodniczo – leśnej, w regionie klimatycznym Krainy Wielkich Dolin.  Dzieli się na dwa obręby leśne oraz 11 leśnictw. Posiada również własną szkółkę leśną, a także Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

 

Obręb leśny Małomice obejmuje leśnictwa: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice, zaś obręb Szprotawa leśnictwa: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik i Leszno Górne.

W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się trzy miasta: Szprotawa, Małomice i Nowe Miasteczko. Obręb Szprotawa jako część Borów Dolnośląskich składa się głównie z dwóch dużych kompleksów leśnych (powyżej 2000 ha), natomiast obręb Małomice - z ponad 300.

O wyjątkowo dużym jego rozdrobnieniu świadczy występowanie aż 106 kompleksów do 1 ha i 114 kompleksów od 1,01 ha do 5,00 ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Annabrzeskie Wąwozy" oraz „Buczyna Szprotawska", a w mieście Szprotawa -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy Park Słowiański


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu

Akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu

Od 16.03.2022r. w Nadleśnictwie Szprotawa trwa bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu.

W związku z realizowaną akcją, lasy Nadleśnictwa Szprotawa w okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego będą monitorowane z wież obserwacyjnych, a w terenie prowadzone będą regularne patrole.

Nadleśnictwo Szprotawa zaliczane jest do I kategorii zagrożenia pożarowego. Do najczęstszych przyczyn występowania pożarów na terenie Nadleśnictwa zalicza się: celowe podpalenia, nieostrożność ludzi oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Skutkuje to nie tylko stratami przyrodniczo – środowiskowymi, ale również materialnymi, w przypadku kiedy ogień dotrze do gospodarstw okolicznych miejscowości.

Aby do tego nie dopuścić, apelujemy o ostrożne obchodzenie się z ogniem oraz nie wypalanie traw!

Wszystkie przypadki pojawienia się ognia na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Szprotawa, prosimy zgłaszać do Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego w Szprotawie:

tel.: +48 68 376 25 69 LUB +48 68 376 33 79 wew.126 (nr wew. można wybrać od razu po zgłoszeniu centrali)

tel. kom +48 792 554 333, 666 329 597

e-mail pad.szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Wszystkie niepokojące sytuacje na terenie lasów można zgłaszać również na PAD oraz pod numerem 666 329 597.