Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nadleśnictwo Szprotawa leży na terenie V Śląskiej Krainy przyrodniczo – leśnej, w regionie klimatycznym Krainy Wielkich Dolin.  Dzieli się na dwa obręby leśne oraz 11 leśnictw. Posiada również własną szkółkę leśną, a także Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

 

Obręb leśny Małomice obejmuje leśnictwa: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice, zaś obręb Szprotawa leśnictwa: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik i Leszno Górne.

W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się trzy miasta: Szprotawa, Małomice i Nowe Miasteczko. Obręb Szprotawa jako część Borów Dolnośląskich składa się głównie z dwóch dużych kompleksów leśnych (powyżej 2000 ha), natomiast obręb Małomice - z ponad 300.

O wyjątkowo dużym jego rozdrobnieniu świadczy występowanie aż 106 kompleksów do 1 ha i 114 kompleksów od 1,01 ha do 5,00 ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Annabrzeskie Wąwozy" oraz „Buczyna Szprotawska", a w mieście Szprotawa -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy Park Słowiański


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie

26 maja 2017 roku z okazji 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie mali i duzi bawili się na Leśnym Dniu Dziecka organizowanym przez Nadleśnictwo Szprotawa.

Miło było widzieć zadowolone z otrzymanych nagród dziecięce buzie z których część została fantazyjnie pomalowana przez leśników w kąciku plastycznym.

Uśmiech oraz słowa podziękowania młodszych i starszych przyrodników w stronę pracowników Nadleśnictwa oznaczać mogły tylko jedno - zabawa na Leśnym Dniu Dziecka była przednia!

Pracownicy naszego Nadleśnictwa prowadzili rozmaite gry, rozwijające ciało i umysł, m.in. Leśne Koło Fortuny w którym każdy mógł wykazać się znajomością przyrodniczej wiedzy. Myśliwi z zamiłowania a nasi pracownicy przekazywali wiedzę w jaki sposób prawidłowo rozpoznawać tropy zwierząt.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tekst: Henryk Hajdul
Zdjęcia: Małgorzata Mrozewska