Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Submisja Drewna Szczególnego

VI Submisja Drewna Szczególnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zawiadamia, że na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól z siedzibą w Nowej Soli ul. Ciepielowska 9 jako nadleśnictwa wiodącego odbędzie się VI Submisja Drewna Szczególnego

  • Rozstrzygnięcie submisji odbędzie się w dniu 21.11.2017r o godz. 10:00 w siedzibie Regionalnej  Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
  • Oględziny drewna odbywać się będą na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól, leśnictwo Odra  od dnia  13.11.2017r  w godz. od 7:00 do 15:00.
  • Termin składania ofert w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze  upływa dnia 21.11.2017r  o godz. 9:30.   

Do oględzin na submisji wystawia się następujące ilości drewna pochodzącego z:
Nadleśnictwa Nowa Sól                                                           Nadleśnictwa Szprotawa

DĄB                         –     ok.536  m3                                DĄB                         –     ok.530 m3

JESION                    –    ok.28  m3

 DĄB CZERWONY  –     ok.2 m3

Katalog drewna wraz z regulaminem submisji otrzymać można w siedzibie Nadleśnictw Nowa Sól oraz Nadleśnictwa Szprotawa  lub -  na życzenie kupującego za pośrednictwem poczty e-mailowej:

NowaSol@zielonagora.lasy.gov.pl.

Szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl


Katalog jest także do pobrania ze stron:  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Nadleśnictw Nowa Sól i  Szprotawa

www.zielonagora.lasy.gov.pl

www.nowasol.zielonagora.lasy.gov.pl

www.szprotawa.zielonagora.lasy.gov.pl


Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo zmiany ilości oferowanego surowca jak i unieważnienia submisji bez podania przyczyny.

Upoważnionymi do udzielania informacji o submisji są :

- Pan Bronisław Wartecki – tel. 607 655 868

- Pani Maria Hak – tel. 607 655 918

- Pan Mariusz Chrupałła – tel. 508 467 002