Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Poszerzanie świadomości przyrodniczo – ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej jest istotnym elementem realizowanym w ramach działalności Nadleśnictwa Szprotawa. Pracownicy organizują spotkania w szkołach i przedszkolach, a także angażują się w przygotowanie stoisk edukacyjnych na różnych imprezach plenerowych.

Kształtowanie postaw społecznych, sprzyjających odpowiedzialnemu korzystaniu
z zasobów leśnych oraz poszerzanie świadomości przyrodniczo-ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, dzieci i młodzieży szkolnej to cele jakie stawiają sobie
i realizują pracownicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas spotkań edukacyjnych. Chcemy inspirować do szacunku dla natury i promować odpowiedzialne korzystanie z zasobów leśnych, dbając o nasze środowisko naturalne dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przez cały rok w nadleśnictwie organizowane są lekcje terenowe bądź kameralne spotkania
 w obiektach leśnych i szkolnych, pełne ciekawostek które są dostosowane do różnych grup wiekowych. Oto niektóre z miejsc, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne:

  • Malownicze "Stawy Bobrowickie” z bogactwem flory i fauny leśnej, stanowią doskonałe otoczenie do przeprowadzania zajęć terenowych.
  • Trasa pieszo-rowerowa "Pętla Bobrowicka" z postojem na "Śniadanisku"  - miejsce idealne dla tych, którzy lubią łączyć aktywność  fizyczną z  wyprawą do lasu oraz nauką
    i relaksem blisko natury.
  • Wiaty edukacyjne oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – to miejsca, gdzie odbywają się prelekcje oraz praktyczne zajęcia.
  • Rezerwaty przyrody "Buczyna Szprotawska" i "Annabrzeskie Wąwozy" oferują unikalne możliwości poznawania przyrody w jej naturalnym środowisku.
  • "Pętla Wiewióra" i Pomnik Przyrody "Dąb Chrobry" – lokalne bogactwo przyrodnicze
    i dziedzictwo historyczne, inspirujące do nauki i szacunku dla przyrody.

Nadleśnictwo Szprotawa podejmuje także działania i projekty edukacyjne.
Leśna Osada nadleśnictwa odwiedza różne miejsca – lokalnie i w regionie, uczestnicząc
w przedsięwzięciach otwartych, zaciekawiając przyrodą i dzieląc się swoimi pasjami w formie punktów edukacyjnych. Współpracując z innymi podmiotami oraz jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych, prowadzone są przedsięwzięcia, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży,
w głównej mierze we współpracy z placówkami szkolnymi.

W ramach działań społecznych, we współpracy z innymi instytucjami, Nadleśnictwo Szprotawa aktywnie uczestniczy w wydarzeniach takich jak:

  • Bieg Dobry jak Chrobry,
  • Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej,
  • Leśny Dzień Dziecka w Nowym Miasteczku,
  • święta lokalne, jak Święto Jagody w Szprotawce, Święto Dyni w Lesznie Górnym,
    Święto Grzyba w Krzywczycach.

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy zainteresowane udziałem w zajęciach edukacyjnych do wypełnienia formularza dostępnego na naszej stronie internetowej
i przesłania go na adres e-mail:
szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Edukacja przyrodnicza i ochrona lasów są kluczowe dla dobra naszej społeczności, dlatego wszystkie działania edukacyjne prowadzone przez leśników są całkowicie bezpłatne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Chrobry” - wiosna 2018

„Chrobry” - wiosna 2018

Od pożaru dębu „Chrobry” minęło już ponad trzy lata.

Zdarzenie miało miejsce 19 listopada 2014 r.  Ogień podłożony był we wnętrzu drzewa (pień jest pusty od środka), a następnie przeniósł się przez otwory po usuniętych w latach poprzednich,  suchych konarach na  stronę zewnętrzną pnia oraz koronę. W związku z powyższym opalona została zarówno zewnętrzna strona pnia jak i jego środkowa część.

W minionym okresie wegetacyjnym, ulistnienie rozwinęło się prawidłowo jedynie na ¼ głównych konarów na których nie zaobserwowano zewnętrznych oznak chorobowych (ubytki kory, owocniki grzybów).  Pozostała część korony drzewa była martwa, pozbawiona całkowicie ulistnienia. Na martwych konarach występowały ubytki kory oraz owocniki grzybów – huby siarkowej oraz ozorka dębowego, co jest oznaką postępującej martwicy drewna.

Na dzień dzisiejszy statyka drzewa jest prawidłowa, aczkolwiek przechodzący nad Polską w dniach 5-6 października ubiegłego roku orkan Ksawery, również nie oszczędził dębu „Chrobry”. Na skutek porywistych podmuchów wiatru obłamał się jeden z obumarłych, a tym samym kruchych konarów.

Optymistycznym sygnałem jest fakt pojawienia się pąków, na żywej części konarów, które pozwalają z nadzieją mówić o tegorocznej przyszłości drzewa.

Ostatecznie - kondycję drzewa będzie można ocenić w maju – po całkowitym rozwoju ulistnienia.

Na temat przyszłości dębu „Chrobry”, podobnie jak na temat każdego innego organizmu żywego, ciężko jest rokować. Drzewo przeżywszy 750 lat pokonało wiele przeciwności losu. Pozostaje więc jedynie mieć nadzieję, że i tym razem wyjdzie z tej opresji zwycięsko. Dąb pozostaje obiektem troski leśników oraz lokalnej społeczności, w tym jej najmłodszych przedstawicieli.

Tekst: Tomasz Śmigielski