Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Poszerzanie świadomości przyrodniczo – ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej jest istotnym elementem realizowanym w ramach działalności Nadleśnictwa Szprotawa. Pracownicy organizują spotkania w szkołach i przedszkolach, a także angażują się w przygotowanie stoisk edukacyjnych na różnych imprezach plenerowych.

Kształtowanie postaw społecznych, sprzyjających odpowiedzialnemu korzystaniu
z zasobów leśnych oraz poszerzanie świadomości przyrodniczo-ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, dzieci i młodzieży szkolnej to cele jakie stawiają sobie
i realizują pracownicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas spotkań edukacyjnych. Chcemy inspirować do szacunku dla natury i promować odpowiedzialne korzystanie z zasobów leśnych, dbając o nasze środowisko naturalne dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przez cały rok w nadleśnictwie organizowane są lekcje terenowe bądź kameralne spotkania
 w obiektach leśnych i szkolnych, pełne ciekawostek które są dostosowane do różnych grup wiekowych. Oto niektóre z miejsc, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne:

  • Malownicze "Stawy Bobrowickie” z bogactwem flory i fauny leśnej, stanowią doskonałe otoczenie do przeprowadzania zajęć terenowych.
  • Trasa pieszo-rowerowa "Pętla Bobrowicka" z postojem na "Śniadanisku"  - miejsce idealne dla tych, którzy lubią łączyć aktywność  fizyczną z  wyprawą do lasu oraz nauką
    i relaksem blisko natury.
  • Wiaty edukacyjne oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – to miejsca, gdzie odbywają się prelekcje oraz praktyczne zajęcia.
  • Rezerwaty przyrody "Buczyna Szprotawska" i "Annabrzeskie Wąwozy" oferują unikalne możliwości poznawania przyrody w jej naturalnym środowisku.
  • "Pętla Wiewióra" i Pomnik Przyrody "Dąb Chrobry" – lokalne bogactwo przyrodnicze
    i dziedzictwo historyczne, inspirujące do nauki i szacunku dla przyrody.

Nadleśnictwo Szprotawa podejmuje także działania i projekty edukacyjne.
Leśna Osada nadleśnictwa odwiedza różne miejsca – lokalnie i w regionie, uczestnicząc
w przedsięwzięciach otwartych, zaciekawiając przyrodą i dzieląc się swoimi pasjami w formie punktów edukacyjnych. Współpracując z innymi podmiotami oraz jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych, prowadzone są przedsięwzięcia, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży,
w głównej mierze we współpracy z placówkami szkolnymi.

W ramach działań społecznych, we współpracy z innymi instytucjami, Nadleśnictwo Szprotawa aktywnie uczestniczy w wydarzeniach takich jak:

  • Bieg Dobry jak Chrobry,
  • Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej,
  • Leśny Dzień Dziecka w Nowym Miasteczku,
  • święta lokalne, jak Święto Jagody w Szprotawce, Święto Dyni w Lesznie Górnym,
    Święto Grzyba w Krzywczycach.

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy zainteresowane udziałem w zajęciach edukacyjnych do wypełnienia formularza dostępnego na naszej stronie internetowej
i przesłania go na adres e-mail:
szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Edukacja przyrodnicza i ochrona lasów są kluczowe dla dobra naszej społeczności, dlatego wszystkie działania edukacyjne prowadzone przez leśników są całkowicie bezpłatne.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szprotawa składa się z dwóch obrębów – Szprotawa i Małomice i zarządza w sumie ponad 19 tys. ha powierzchni. Lesistość obszaru wynosi zaledwie 28,2% i jest najniższa w RDLP Zielona Góra. Na lasy Nadleśnictwa składają się lasy gospodarcze, ochronne i rezerwaty.

Ukształtowanie terenu poszczególnych części Nadleśnictwa w większości się od siebie różni. Obszar obejmujący obręb Szprotawa oraz południową część obrębu Małomice posiada słabo urozmaiconą rzeźbę terenu, z kolei północna część obrębu Małomice charakteryzuje się terenami falistymi (morena czołowa), przybierającymi miejscami formę wzgórz.

Budowa geologiczna

Obszar Nadleśnictwa położony jest w zasięgu zlodowacenia Środkowopolskiego w stadiale mazowiecko-podlaskim. Dominują tu utwory geologiczne, pochodzące z okresu Trzeciorzędu i Czwartorzędu, takie jak: piaski i żwiry wodnolodowcowe, piaski i żwiry rzeczne, a także gliny zwałowe spiaszczone. Miejscami na większych powierzchniach występują lokalnie mady rzeczne – gleby powstałe w wyniku materiału naniesionego przez wodę. Większość powierzchni glebowych zajmują gleby bielicowe i rdzawe. 

Z budową geologiczną oraz glebami, ściśle związany jest świat roślinny i zwierzęcy, który składa się na paletę przeróżnych ekosystemów. 

Rodzaje siedlisk leśnych

Siedliska leśne Nadleśnictwa w większości stanowią lasy mieszane i borowe, a najmniejszą ich część zajmują lasy typu łęgowego oraz olsy. Najpopularniejszym występującym gatunkiem jest sosna, która tworzy ekosystem leśny w ponad 60%. Drugim co do częstości występowania gatunkiem jest dąb, a później olcha.

Rośliny i zwierzęta

Tutejsze lasy bogate są w różne gatunki flory i fauny, niektóre będące pod ścisłą lub częściową ochroną. Wyróżnia się ponad 20 gatunków chronionych roślin i porostów, a wśród nich: wełniankę wąskolistną, łuskiewnik różowy, goryczkę wąskolistna, naparstnicę purpurową, kosaciec żółty, widłak jałowcowaty czy brodaczkę zwyczajną. 

Lasy Nadleśnictwa Szprotawa zamieszkiwane są przez wiele chronionych gatunków zwierząt. - łabędź krzykliwy. Fot. Jerzy Wilanowski

Gromada ssaków reprezentowana jest przez: dziki, sarny, jelenie, lisy, jenoty, borsuki, kuny i zające. Lasy Nadleśnictwa Szprotawa obfitują również w cenne gatunki bezkręgowców, z których aż 9 ujętych jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Należą do nich: pijawka lekarska, kozioróg dębosz, jelonek rogacz. Pachnica dębowa, żagnica zielona, czerwończyk nieparek - według Księgi są to gatunki niższego zagrożenia. Poza wymienionymi chronionymi zwierzętami, w lasach Nadleśnictwa można spotkać także: pazia królowej, tygrzyka paskowanego, całą gamę biegaczy, a nawet ciołka matowego.

Poza chronionymi bezkręgowcami, występuje tutaj spora liczba płazów i gadów. Z ciekawszych zwierząt odnotowano: jaszczurkę żyworodną, gniewosza plamistego czy rzekotkę drzewną. 

Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych: bociana czarnego, łabędzia krzykliwego, łęczaka, sóweczkę, włochatkę i dumę Nadleśnictwa  Szprotawa – bielika.

Bielik w trakcie polowania. Fot. Bergringfoto/Fotolia

Nadleśnictwo Szprotawa na mapie.