Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu.

Największe znaczenie na stan lasu mają owady, grzyby oraz zamieszkujące las zwierzęta, dla których jest on naturalnym środowiskiem życia i zdobywania pożywienia. Ekosystem leśny kształtowany jest  zarówno przez pożyteczne dla lasu rośliny i zwierzęta, ale i mające wpływ na jego stopniową degradację. Widoczne jest to w występowaniu wyżej wymienionych zagrożeń, które zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie.

Soplówka jest grzybem rozwijającym się w drewnie - gatunek chroniony. Fot. Jerzy Wilanowski

Szkody biotyczne są dokonywane poprzez  masowe pojawianie się owadów, żerujących na liściach lub osłabionych drzewach.

Szkodnikiem upraw jest szeliniak sosnowiec. Zagrożenie jakie stwarza ten owad nie jest duże, lecz sporadycznie, w celach kontrolnych wykładane są pułapki klasyczne.

Szkodniki wtórne spotykane na terenie lasów Nadleśnictwa to: przypłaszczek granatek, którego zagrożenie sprawdza się poprzez zastosowanie drzew pułapkowych, opiętek dębowy czy kornik drukarz.

Do czynników biotycznych zalicza się również patogeniczne grzyby, powodujące szkody w uprawach leśnych i młodnikach. Należą do nich przede wszystkim opieńki sosnowe i huba korzeni.

W celu ograniczenia szkód powstających na skutek działań leśnej zwierzyny, stosuje się różne metody ochrony młodych sadzonek - grodzenie, osłonki, smarowanie repelentami.

Nadleśnictwo Szprotawa zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego. Niestety ciągle występują przypadki bezmyślnego wypalania traw czy nawet celowe podpalanie drzewostanów. 

Nadleśnictwo posiada opracowany i corocznie aktualizowany „Sposób postępowania na wypadek powstawania pożaru lasu". Dokument ten zawiera zasady działania pracowników Nadleśnictwa w razie powstania pożaru oraz określa współpracę z jednostkami PSP.

W ramach edukacji lokalnej młodzieży organizowane są spotkania i konkursy ze znajomości zasad ochrony lasu przed pożarami.

Nadleśnictwo Szprotawa zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego. Fot. Archiwum Nadleśnictwa

Poważny problem stanowi także zaśmiecanie terenów leśnych. Obserwuje się również sporadyczne przypadki kłusownictwa oraz kradzieży drewna do celów opałowych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX submisja drewna szczególnego

IX submisja drewna szczególnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z Nadleśnictwami: Nowa Sól, Szprotawa oraz Zielona Góra zaprasza do udziału w IX Submisji Drewna Szczególnego

  • Oględziny drewna odbywać się będą na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól – leśnictwo Odra -współrzędne : X-51.783230; Y 15.781958 oraz Szprotawa - leśnictwie Jelenin: X - 51.6476; Y-15.3998 od dnia 12.11.2019 r. w godz. od 7:00 do 15:00.
  • Termin składania ofert w siedzibie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Zielonej Górze upływa dnia 19.11.2019r. o godz. 9.30.
  • Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19.11.2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.


    Na submisję wystawia się następujące ilości drewna pochodzącego z:

    Nadleśnictwa Nowa Sól

    Nadleśnictwa Szprotawa

    Nadleśnictwo Zielona Góra 

    DĄB   - ok. 782 m3     

    JESION – ok. 0,80 m3      

    DĄB   - ok. 350 m3         

    DĄB   - ok. 106 m3

     

                                                                                       

    Katalog Submisji Drewna Szczególnego wraz z Regulaminem Submisji otrzymać można w siedzibie Nadleśnictw lub pobrać ze stron: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Nadleśnictw:

    www.zielonagora.lasy.gov.pl

    www.nowasol.zielonagora.lasy.gov.pl

    www.szprotawa.zielonagora.lasy.gov.pl

     

    Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo zmiany ilości oferowanego surowca jak i unieważnienie submisji bez podania przyczyny.

     

    Upoważnionymi do udzielania informacji o submisji są przedstawiciele Nadleśnictw:

    Szprotawa:

    - Mariusz Chrupałła - tel. 604 777 205

    - Alicja Mrozek- tel. 503 850 566

    Nowa Sól:

    - Bronisław Wartecki –tel. 607 655 868

    - Mateusz Czerniawski- tel. 603 791 638

        Zielona Góra

        - Rafał Ozimiński -tel. 500 086 239

        - Anna Wajman -tel. 535 086 116