Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunki roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunki zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszar Nadleśnictwa Szprotawa bogaty jest w rzadkie rośliny i zwierzęta. 

Ochronie ścisłej podlegają 3 gatunki roślin: kotewka orzech wodny, długosz Królewski, rosiczka okrągłolistna

Występuje tutaj również 6 gatunków roślin objętych ochroną częściową: bagno zwyczajne, cis pospolity, kruszczyk szerokolistny, widłak goździsty, widłak jałowcowaty, wawrzynek wilczełyko. Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa występuje 201 gatunków zwierząt, które podlegają ochronie, z czego aż 32 gatunki figurują w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt". Zalicza się do nich: 9 gatunków bezkręgowców, 8 gatunków ryb, 1 przedstawiciela płazów i gadów, 9 gatunków ptaków i 4 gatunki ssaków. 

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 1 ostoja ptaków utworzona w formie strefy ochronnej dla bielika.

Do cennych bezkręgowców zasiedlających ten teren zalicza się: pijawkę lekarską, kozioroga dębosza, jelonka rogacza, biegacza leśnego, zielonozłotego, wręgatego, skórzastnego, granulowanego, ogrodowego, pomarszczonego, gajowego i fioletowego, pachnicę dębową, trzeplę zieloną, zalotkę większą, żagnicę zieloną, czerwończyka nieparka, modraszka nausitous, pazia żeglarza i królowej, przeplatkę maturnę oraz tygrzyka paskowanego.

Jelonek rogacz to jeden z gatunków objętych ochroną. Fot. Henrik Larsson/Fotolia
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Kroplówka dla Chrobrego”

„Kroplówka dla Chrobrego”

W dniu 08.06.2018r. w związku z długotrwałą suszą Nadleśnictwo Szprotawa wsparło „Chrobrego” poprzez podlanie i zraszanie gleby wokół drzewa.

Utrzymująca się od dwóch miesięcy susza nadwyrężyła niestety i tak bardzo osłabioną po pożarze kondycję dębu „Chrobry” , w maju uschły liście na jednym z konarów.
Nasze piątkowe działania oraz opady z 9 i 10 czerwca może dadzą szanse „Chrobremu” na utrzymanie pozostałego aparatu asymilacyjnego.


Teskt: Paweł Kowal