Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunki roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunki zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszar Nadleśnictwa Szprotawa bogaty jest w rzadkie rośliny i zwierzęta. 

Ochronie ścisłej podlegają 3 gatunki roślin: kotewka orzech wodny, długosz Królewski, rosiczka okrągłolistna

Występuje tutaj również 6 gatunków roślin objętych ochroną częściową: bagno zwyczajne, cis pospolity, kruszczyk szerokolistny, widłak goździsty, widłak jałowcowaty, wawrzynek wilczełyko. Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa występuje 201 gatunków zwierząt, które podlegają ochronie, z czego aż 32 gatunki figurują w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt". Zalicza się do nich: 9 gatunków bezkręgowców, 8 gatunków ryb, 1 przedstawiciela płazów i gadów, 9 gatunków ptaków i 4 gatunki ssaków. 

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 1 ostoja ptaków utworzona w formie strefy ochronnej dla bielika.

Do cennych bezkręgowców zasiedlających ten teren zalicza się: pijawkę lekarską, kozioroga dębosza, jelonka rogacza, biegacza leśnego, zielonozłotego, wręgatego, skórzastnego, granulowanego, ogrodowego, pomarszczonego, gajowego i fioletowego, pachnicę dębową, trzeplę zieloną, zalotkę większą, żagnicę zieloną, czerwończyka nieparka, modraszka nausitous, pazia żeglarza i królowej, przeplatkę maturnę oraz tygrzyka paskowanego.

Jelonek rogacz to jeden z gatunków objętych ochroną. Fot. Henrik Larsson/Fotolia
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Chrobry” - wiosna 2018

„Chrobry” - wiosna 2018

Od pożaru dębu „Chrobry” minęło już ponad trzy lata.

Zdarzenie miało miejsce 19 listopada 2014 r.  Ogień podłożony był we wnętrzu drzewa (pień jest pusty od środka), a następnie przeniósł się przez otwory po usuniętych w latach poprzednich,  suchych konarach na  stronę zewnętrzną pnia oraz koronę. W związku z powyższym opalona została zarówno zewnętrzna strona pnia jak i jego środkowa część.

W minionym okresie wegetacyjnym, ulistnienie rozwinęło się prawidłowo jedynie na ¼ głównych konarów na których nie zaobserwowano zewnętrznych oznak chorobowych (ubytki kory, owocniki grzybów).  Pozostała część korony drzewa była martwa, pozbawiona całkowicie ulistnienia. Na martwych konarach występowały ubytki kory oraz owocniki grzybów – huby siarkowej oraz ozorka dębowego, co jest oznaką postępującej martwicy drewna.

Na dzień dzisiejszy statyka drzewa jest prawidłowa, aczkolwiek przechodzący nad Polską w dniach 5-6 października ubiegłego roku orkan Ksawery, również nie oszczędził dębu „Chrobry”. Na skutek porywistych podmuchów wiatru obłamał się jeden z obumarłych, a tym samym kruchych konarów.

Optymistycznym sygnałem jest fakt pojawienia się pąków, na żywej części konarów, które pozwalają z nadzieją mówić o tegorocznej przyszłości drzewa.

Ostatecznie - kondycję drzewa będzie można ocenić w maju – po całkowitym rozwoju ulistnienia.

Na temat przyszłości dębu „Chrobry”, podobnie jak na temat każdego innego organizmu żywego, ciężko jest rokować. Drzewo przeżywszy 750 lat pokonało wiele przeciwności losu. Pozostaje więc jedynie mieć nadzieję, że i tym razem wyjdzie z tej opresji zwycięsko. Dąb pozostaje obiektem troski leśników oraz lokalnej społeczności, w tym jej najmłodszych przedstawicieli.

Tekst: Tomasz Śmigielski