Zasoby leśne

Teren Nadleśnictwa Szprotawa obejmuje 18030,38 ha powierzchni leśnej. Większość siedlisk leśnych na terenie Nadleśnictwa to siedliska lasowe mieszane z przewagą sosny. Średni wiek zasobów drzewnych wynosi 58 lat, a przeciętna zasobność na 1 m3/ha wynosi 237.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plan urządzania lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, poza lasami podlegającymi zarządowi tej jednostki znajdują się również lasy innych własności.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Szprotawa posiada liczne gatunki roślin i zwierząt oraz dużą liczbę obszarów chronionych. Aby móc przyjrzeć im się z bliska wyznaczone zostały specjalne obiekty edukacyjne, pozwalające na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata naturalnego.

Obszar Nadleśnictwa Szprotawa to atrakcyjne miejsca przyrodniczo – leśne,
przystosowane turystycznie miejsca postoju pojazdów, bogactwo gatunków roślin i zwierząt oraz poznawanie przyrody z bliska.

  • Rezerwat przyrody „Buczyna Szprotawska” 

Największy leśny rezerwat przyrody na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Zielonej Górze o powierzchni 152 ha.

Rezerwat utworzono w celu zachowania naturalnego zróżnicowania ekosystemów leśnych
z zachowaniem cennych gatunków flory i fauny.

Jest udostępniony do zwiedzania wyznaczonym szlakiem, na mocy zarządzenia
Nr 24/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 28 listopada 2018 r.

Szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody „Buczyna Szprotawska” (zarządzenie
Nr 24/2018 RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28 listopada 2018 r.)

 

  • Rezerwat przyrody „Annabrzeskie Wawozy”

Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 56 ha.

Utworzony w celu zachowania naturalnego zróżnicowania ekosystemów leśnych
z zachowaniem cennych gatunków flory i fauny.

Jest udostępniony do zwiedzania wyznaczonym szlakiem dla społeczeństwa na mocy zarządzenia Nr 23/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 listopada 2018 r.

Szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody „Annabrzeskie Wąwozy” (zarządzenie Nr 23/2018 RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 listopada 2018 r.)

  • Wiata edukacyjno - turystyczna – malowniczo umiejscowione miejsc do odpoczynku wśród Stawów Bobrowickich, podczas pieszo - rowerowej wypraw „Pętlą Bobrowicką”
    na tzw. „Śniadanisko” w leśnictwie Śliwnik. Wyznaczone jest tu jedno ze stałych miejsc do rozpalania ogniska.
  • Wiata edukacyjna oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – obiekt wykorzystywany podczas zajęć edukacyjny, prowadzonych przez pracowników nadleśnictwa. Wiata zapewnia komfortowe warunki podczas opadów deszczu
    oraz możliwość zorganizowania ogniska na zakończenie zajęć.
  • Szlak rowerowo - pieszy „Bobrowianka” miejsce przeznaczone dla wszystkich amatorów rowerowych i pieszych wycieczek po lesie. Szlak długości ponad 6 km zaczynający swoją trasę nad Zalewem Małomickim, następnie biegnącym wzdłuż malowniczo położonego dorzecza Bobru aż nad tamę nad rzeką Bóbr, z kolejnym miejscem wyznaczonym do stałego rozpalania ogniska.