Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie.

Lasy Nadleśnictwa Szprotawa zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt – zarówno ssaków i ptaków. Do najważniejszych gatunków zwierząt łownych, zaliczanych do zwierzyny grubej należą występujące w tych lasach jelenie, sarny i dziki. Z ostatnich lat i obserwacji pracujących tu leśników, zakłada się występowanie jeleni w ilości około 400 szt., saren – ok. 2050 szt. oraz dzików – ok. 900 szt. Z dużych drapieżników coraz częściej widziany jest również wilk, spotykany w części należącej do Borów Dolnośląskich.

Jeleń to typowy przedstawiciel zwierzyny grubej. Fot. Mateusz Kozdęba

Zwierzyna drobna reprezentowana jest przez 15 gatunków łownych, a 6 z nich to gatunki występujące tutaj dość licznie. Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa najwięcej jest zajęcy i lisów, ale występują tu również borsuki, kuny, jenoty, tchórze czy piżmaki. 

Do najczęściej spotykanych ptaków na terenie Nadleśnictwa należą z kolei: kaczki, których ilość jest największa ze wszystkich przedstawicieli tej grupy zwierząt. Ponadto kuropatwy, grzywacze oraz gęsi. Nielicznie spotyka się tutaj również słonki i bażanty.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, na 10 obwodach łowieckich gospodaruje 9 kół łowieckich. Jeden obwód łowiecki jest wyłączony z wydzierżawienia, a gospodarkę prowadzi na jego terenie Nadleśnictwo. W tym celu utworzono Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Zadaniem kół łowieckich oraz OHZ jest prowadzenie gospodarki łowieckiej, ochrona zwierzyny łownej i gospodarowanie jej zasobami.  

Na potrzeby gospodarki łowieckiej, koła łowieckie i OHZ uprawiają poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ma to na celu wzbogacenie diety zwierząt leśnych oraz zmniejszenie szkód powodowanych  przez zwierzynę w uprawach rolnych.

Nadleśnictwo udostępnia poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ich liczba wynosi: na gruncie leśnym – 3 szt. o powierzchni 2,32 ha oraz na gruncie nieleśnym – 250 szt. o powierzchni 135,63 ha.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS”

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska „EKO-LAS”

W dniach 7–9 września 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze) odbędą się największe targi leśne w Polsce.

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.

 

Tegoroczne targi EKO-LAS, obejmujące trzydniowe spotkanie na terenie Nadleśnictwa Świebodzin są wydarzeniem doskonale znanym w środowisku branży leśnej w Polsce jak i w  Europie. Tematyka przedsięwzięcia spotkania, gromadzącego ok. 150 wystawców, będzie obejmowała zagadnienia m. in. związane z gospodarką leśną i łowiecką, a w tym:

  1. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy pozyskaniu drewna (ścinka, zrywka).
  2. Pokazy prac maszyn leśnych (forworder i harwester).
  3. Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle drzewnym.
  4. Systemy informatyczne i instrumenty pomiarowe wykorzystywanych w leśnictwie.
  5. Źródła energii w kontekście wykorzystywania zasobów naturalnych.
  6. Leśną edukację obejmującą wystawy tematyczne, związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski.
  7. Atrakcje sportowe, m. in. zawody drwali.
     

Lasy Państwowe na Targach EKO-LAS

Goście wydarzenia, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, odwiedzając stoiska przygotowane przez Lasy Państwow, będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach naukowych, zapoznać się z charakterystyką działalności leśnej, zaznajomić z aspektami ochrony przyrody i bioróżnorodności środowiska lokalnego. Ponadto leśnicy zapoznają uczestników wydarzenia z atrakcjami turystycznymi regionu, a także zaproszą do indywidualnych i rodzinnych warsztatów, pokazów tematycznych oraz gier i zabaw o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Oferta przygotowana przez leśników będzie bardzo atrakcyjna, a w programie:

7 września 2018 r. (1200-1430)

Konferencja naukowa pt. „Drogi leśne - potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”.
Spotkanie odbędzie się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Szczegóły na temat spotkania i program konferencji znajduje się w materiałach do pobrania (link).

7-9 września 2018 r. (godz. 1000-1600)

Chcąc uczcić obchody 100-lecia niepodległości Polski, zielonogórscy leśnicy zaprezentują dwie wystawy:

- „100 lat munduru polskiego leśnika” - odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią leśnictwa, losami leśników polskich na tle tematyki związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz aktywnie uczestniczyć w warsztatach i konkursach związanych z dawną pracą leśnika,  
- „100 lat w życiu drzewa”- eksperci edukacji leśnej, zachęcając do rozwijania wiedzy na temat procesów zachodzących w środowisku leśnym, zaproszą osoby odwiedzające wystawę do wysłuchania prelekcji tematycznych, uczestnictwa w pokazach związanych z życiem drzewa oraz do gier i warsztatów edukacyjnych, jak również do udziału w konkursach o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Wystawy, mające na celu m. in. ukazanie działalności Lasów Państwowych na przestrzeni 100 lat jak również propagowanie wiedzy o trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej, skierowane są do osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą, rodzin oraz placówek edukacyjnych.
Organizatorzy: RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Świebodzin, Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Torzym, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Wolsztyn.
Miejsce: hala namiotowa wystawców targów

W „Leśnej Osadzie” Nadleśnictwa Świebodzin leśnicy zaznajomią gości wydarzenia z  formami ochrony przyrody występującymi w lasach świebodzińskich, podkreślając lokalne walory turystyczne i zachęcając do rekreacji i wypoczynku na terenach leśnych. Rozmowy dotyczące gospodarki leśnej, bioróżnorodności naszego środowiska jak również celowości podejmowanych działań przez Lasy Państwowe będą częścią zabaw i konkursów „Leśnej Osady”.
Organizatorzy: Nadleśnictwo Świebodzin
Miejsce: przestrzeń leśna- teren targów 


(fot. archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)

Targi EKO-LAS to miejsce wielu atrakcji przygotowanych przez wystawców…

8 września 2018 r. (godz. 1000-1700)

III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

 - wzorem lat ubiegłych, podczas tegorocznej edycji Targów EKO-LAS, odbędzie się jedno z atrakcyjniejszych widowisk prezentujące prace maszyn stosowanych w leśnictwie.

9 września 2018 r. (godz. 1200-1400)

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI DRWALI SZKÓŁ LEŚNYCH EKO-LAS 2018

- podczas rywalizacji, której organizatorem jest Zakład Usług  Leśnych ZULAS w Niedźwiedziu w partnerstwie z Nadleśnictwem Świebodzin, uczniowie zaprezentują swoje umiejętności w sztuce rzeźbienia w drewnie z wykorzystaniem pilarek.

 

* Program Targów EKO-LAS i lista wystawców znajduje się na stronie Organizatora wydarzenia- (link).
Dla grup zorganizowanych przewidziano bezpłatny wstęp na teren targów (szczegóły - link).

 

Zachęcamy do udziału!

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska

„EKO-LAS”

Mostki k. Świebodzina

7-9 września 2018 r.