Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wakacje!

Wakacje!

Tuż przed końcem roku szkolnego dzieci z dwóch klas 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze Szprotawy odwiedziły naszego starego przyjaciela – Dąb Chrobry. Było to ostatnie spotkanie tej grupy z cyklu Cztery Pory Roku w lesie.

Dzieciaki zostały zapoznane z historią tego dostojnego pomnika. Omówiliśmy też cykliczność pracy w lesie w różnych porach roku. Na przykładzie ściętego drzewa dzieci dowiedziały się, jak obliczyć wiek drzewa i od czego zależy jak duże drzewo wyrośnie.

Następnie maluchy wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Szprotawa. Przy znajdującym się nieopodal mrowisku przeprowadziliśmy lekcję na temat życia i zwyczajów mrówek rudnic.

Dzieci miały okazję obejrzeć forwarder – maszynę służącą do zrywki – wywożenia ściętego drewna z lasu do dróg wywozowych.

Było też tradycyjne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem rozpalonym z zachowaniem zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem – wiosną i latem trzeba zwracać na to szczególną uwagę.

Wszystkie zajęcia prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Szprotawa są bezpłatne.

Zapraszamy do naszych lasów!

Tekst: Anita Ciasnocha

Zdjęcia: Beata Gancarczyk