Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzątamy na Pętli Bobrowickiej

Sprzątamy na Pętli Bobrowickiej

Pętla Bobrowicka - oznakowana droga pożarowa nr 26, wyróżniająca się utwardzonym podłożem i dodatkowo opisana kamiennymi drogowskazami z wyrytym napisem "Pętla Bobrowicka”.

Trasa rozpoczyna się w Nowej Koperni i wiedzie w Bory Dolnośląskie. Przechodzi obok zabytkowych Kamiennych Drogowskazów oraz przez Stawy Bobrowickie, nad którymi znajduje się Śniadanisko z drewnianą wiatą, ławkami, stołami i miejscem na bezpieczne ognisko. Utworzono tu dwa użytki ekologiczne: "Łabędzi Staw" i "Żurawie Bagno". Jest to rejon bytowania żurawi oraz miejsce polowań orła bielika. Trasę przecinają Wały Śląskie (najdłuższy obiekt archeologiczny w Polsce). Zakończenie trasy turystycznej znajduje się przy Leśniczówce w Bobrowicach.

Grupa pasjonatów geocachingu i turystyki przy współpracy z Nadleśnictwem Szprotawa w ramach akcji CITO, czyli sprzątania środowiska naturalnego postanowiła zebrać śmieci, które niestety pozostawiają turyści w okolicy stawów. To już kolejna tego typu akcja. W ubiegłym roku już sprzątano okolice Stawów Bobrowickich, las przy Dębie Chrobry w Piotrowicach oraz teren przy Buczynie Szprotawskiej.

Tym razem, w związku z brakiem wody w zbiornikach udało się wysprzątać brzegi stawów, które w normalnych warunkach są niedostępne. Zbierano śmieci przy rowach melioracyjnych, które także w chwili obecnej są suche. Można powiedzieć, że świadomość ekologiczna wzrasta w społeczeństwie. Śmieci udało się zebrać niezbyt dużo, ale niestety były.

Na zakończenie grupa zebrała się na Śniadanisku. Wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że Bory Dolnośląskie są piękne w jesiennej szacie. Naszą akcję wsparli pasjonaci geocachingu z Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego, Polkowic.

Tekst i zdjęcia  – Grzegorz Sasin